Karta MicroSD - jak wybrać dobrą

Drukuj

Przy wyborze karty MicroSD musimy wybrać kompromis, pomiędzy długością nagrania którą możemy wstecznie przejrzeć , a ceną karty.Np: Karta 8GB zapewnia nam retrospektywne przeglądanie nagrań ok 2 godzin (zależne od modelu kamerki) a w karta 32G Class10 czas ten wydłuża się do 8 godzin.W kartach mniejszych, lub większych czas ten zmienia się proporcjonalnie. Ponieważ karty o większej pojemności z reguły sa wolniejsze, przy zakupie kart 32G trzeba być bardziej ostrożnym, sygerujemy wybierać zawsze Class10

 (Uwaga na pędkość zapisu karty  - czytaj w dalszej częsci artykułu)

Poglądowe zestawienie przedstawia tabelka poniżej - maksymalnie dopuszczalna pojemność karty to 32GB.

 

ZuzyciePamieci400

Do tej pory dowiedzilismy się pojemności, ale równie ważnym (jak nie ważniejszym parametrem karty jest prędkość zapisu. Prędkość odczytu/zapisu kart SD (w tym SDHC i SDXC) może być określana dwojako. Pierwszy, znany z innych mediów sposób, to tzw. krotność ("x"). W zapisie tym wydajność podawana jest jako wielokrotność standardowej przepustowości napędu CD, wynoszącej 150 KB/s. Karta o szybkości 10x będzie więc miała prędkość 1500 KB/s (czyli ok. 1,46 MB/s). Ale prędkość czego? Odczytu? Zapisu? Tego już standard nie precyzuje, zostawiając producentom wolną rękę. Prowadzi to do nadużyć i "kreatywnego marketingu" - nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby producent podał szybkość odczytu w warunkach idealnych, chwaląc się osiągami rzędu kilkaset X, mającymi zerowe przełożenie na rzeczywistość. Warto więc do podawanych w ten sposób osiągów podchodzić z dużą rezerwą. Natomiast jest jeszcze jedna metoda, dużo bardziej miarodajna tzw. klasy prędkości. Zostały one zdefiniowane pod kątem rejestracji materiału wideo. Każda klasa oznacza minimalną ciągłą prędkość zapisu, jaką karta musi osiągać. Zostały one wyszczególnione w poniższej tabeli:

W przypadku kamerek samochodowych , najistotniejszym parametrem karty będzie prędkość zapisu. (Prędkośc odczytu decydowała będzie tylko o czasie przegrywania na komputer i nie jest już to tak 'bolący' parametr. Kamerka w czasie zapisu dostarcza nieprzerwany strumień danych, który musi być zapisany na karcie w czasie rzeczywistym. 

Obrazki poniżej pokazują testy kart MicroSD, z których tylko drugi  poazuje nam że karta nadaje się do użycia w kamerce samochodowej. W pierwszym przypadku zapis spada poniżej 2.5MB/s, co dyskwalifikuję tą kartę.Co ciekawe, pierwszy rzut z programu HDTune to test karty SDHC Class10 !!!!, a drugi SD Class4.Widać że nie zawsze oznaczenia karty idą w parze z jej jakością.Należy również podkreślić że kamerki zaopatrzone w kodek H264 są bardziej tolerancyjne dla kart, dletego że wymagają transferu o połowę niższego.

I tak dla kamerek bez kodeka H264 (np.Fx201,FX202,FX203)należałoby przyjąć że prędkość zapisu nie może nigdy spadać poniżej 4 MB/s, a dla kamerek z kodekiem H264 (np. FX212,FX301P) poniżej 2,5MB/s. Warto też zwrócić uwagę że nie mówimy tu o średnim transferze karty, karta nie powinna w żadnym momencie 'schodzić' z prędkością zapisu poniżej tych progów.

 

Reasumując: w przypadku problemów z karta MicroSD należy ją sprawdzić za pomocą programu HD Tune, i ew. wymienić. Powinnyśmy stosowac karty szybkie, minimum class6 , jednak jak widać w badanym przypadku karta Class4 okazała się lepsza niż Class10.

Kiedy karta MicroSD jest nieodpowiednia ?? - gdy kamerka właczy się się w tryb nagrywania, powinna nagrywać do momentu wyjścia z trybu nagrywania (w uproszczeniu - od włączenia samochodu do jego wyłaczenia). Jeżeli nagrywanie nagle się przerywa i trzeba je powtórnie włączyć ręcznie, jest to najczęściej oznaka że transfer do karty jest za słaby i kartę należy wymienić.

Program testowy HD Tune Pro 5.50, do pobrania, wersja 15 dniowa...kliknij tutaj

 

 

 

 

 

Karta MicroSD która nie nadaje się do zapisu wideo z kamerki samochodowej

 

Karta MicroSD która jest dobra do zapisu wideo z kamerki samochodowej

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
     www.kamerki-samochodowe.info.pl
Copyright 2013 Karty MicroSD. CAR DVR by Flexiti Kamery samochodowe, rejestratory jazdy, wideo rejestratory Wideo Rejestratory Kamery samochodowe , kamerki sportowe